Kuru Kayısının İşlenmesi


 

 

 

Bu çalışmada bir kuru kayısı işleme tesisinin iş akışı incelenmiş ve tesisin yıkama, boylama, son kontrol, kurutma, kesme ve paketleme gibi temel ünitelerinin iş başarısı ve iş etkinlikleri belirlenmiştir.

 

                                                                                                                                                                                                                                               BİR KURU KAYISI İŞLEME TESİSİNDE İŞ AKIŞININ

İNCELENMESİ VE İŞ BAŞARISI VE İŞ ETKİNLİĞİNİN BELİRLENMESİ

A Research on the Study of Work Process, Determination of the Work Efficiency and Work Effectiveness of Processing Unit an a Dry apricot Processing Plant

İ. Gezer                    S. Dikilitaş 

Özet

Bu çalışmada bir kuru kayısı işleme tesisinin iş akışı incelenmiş ve tesisin yıkama, boylama, seçme ve son kontrol, kurutma, kesme ve paketleme gibi temel ünitelerin iş başarısı ve iş etkinliği belirlenmiştir.

Bu çalışmanın sonucunda, yıkama, boylam, seçme-kalite kontrol, kurutma, kesme ve paketleme ünitelerinin iş başarıları sırasıyla 2 t/h , 2 t/h, 1.8 t/h, 14 t/gün, 1.6 t/h ve 0.25 t/h olarak bulunmuştur. Boylama ünitesinin iş etkinliği % 97 ve seçme-kalite kontrol ünitesinin iş etkinliği ise %100 olarak belirlenmiştir. Ünitelerin toplam enerji tüketimleri 8.81 kW/h ve toplam iş gücü ihtiyacı 133 işçi olarak bulunmuştur. Çalışma Uluslar arası 7. Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresinde sunulmuştur.

 


Tüm Hakları Prof.Dr.İbrahim GEZER Kişisel WEB Sitesi sitesine aittir. Lütfen kaynak göstermeden kullanmayınız. Bu içerik 5.02.1999 00:00:00 tarihinden itibaren 2755 defa okunmuştur.

Diğer İçerikler


Toplam Ziyaretçi Sayısı:556917 Kişi - Şu An: 25 Kişi Online - Sitemizi Bugün: 210 Kişi - Dün : 225 Kişi - Son Bir Hafta : 1701 Kişi - Son Bir Ayda : 8980 Kişi Ziyaret Etmiştir.