El Silkeleyici İle Kayısı Hasadı


Ankara Üniv. Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Metin Güner ile beraber gerçekleştirilen bu çalışmada son zamanlarda meyve hasadında kullanılmaya başlanan el silkeleyicilerin kayısıda kullanım imkan ve potansiyeli araştırılmıştır.

 

EL SİLKELEYİCİLERİN KAYISI HASADINDA KULLANIM İMKANLARININ BELİRLENMESİ

            Özet

            Bu araştırmada bir el silkeleyicinin kayısı hasadındaki iş başarısı (kg/h; ağaç/h), yakıt tüketimi (l/ha) ve hasat etkinliği (%) gibi bazı parametreleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar geleneksel hasat yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Denemeler üç tekerrürlü olarak yapılmış ve her tekerrürde 1 saat süreyle hasat gerçekleştirilmiştir. Hem el silkeleyici ile hem de geleneksel yöntemle hasat aynı kişi tarafından yapılmıştır. El silkeleyicinin çalışma genliği 60 mm ve frekansı 20-23 Hz olarak alınmıştır. Nispeten daha ince dallara bağlanan el silkeleyici 2 defa aralıklı ve 4 s süreyle tam gazda çalıştırılmıştır. Denemeler sıra aralığı 10 m, 8–12 yaşlarındaki kayısı ağaçlarında yapılmıştır. Araştırma sonucunda el silkeleyicinin hasat iş başarısını bir saatte hasat edilen kayısı olarak % 38.6 ve ağaç sayısı olarak da % 48.48 artırdığı tespit edilmiştir. Yakıt tüketimi ortalama 1.4 l/h, hasat etkinliği ise %99.7 olarak bulunmuştur.

 


Tüm Hakları Prof.Dr.İbrahim GEZER Kişisel WEB Sitesi sitesine aittir. Lütfen kaynak göstermeden kullanmayınız. Bu içerik 2.07.2013 00:00:00 tarihinden itibaren 2438 defa okunmuştur.

Diğer İçerikler


Toplam Ziyaretçi Sayısı:545055 Kişi - Şu An: 12 Kişi Online - Sitemizi Bugün: 31 Kişi - Dün : 305 Kişi - Son Bir Hafta : 1861 Kişi - Son Bir Ayda : 8912 Kişi Ziyaret Etmiştir.