Darende Gelecek Stratejileri Raporu Açıklandı

İlçe raporlarının dördüncüsü olan “Darende Gelecek Stratejileri Raporu” düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı.

 

Darende Tiryandafil Otel’de gerçekleşen toplantıya Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Darende Belediye Başkanı İsa Özkan, BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, Malatya  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi İlhami Polat, Malatya İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı ve Malatya Valiliği KUDEB Başkanı Levent İskenderoğlu, Çekül Vakfı Malatya Temsilcisi Bekir Sözen’in yanı sıra Darende İlçesi kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşma yapan BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, katılımcıları selamladıktan sonra sözlerine şöyle devam etti:

 KATILIMCI BİR YAKLAŞIM

“BİLSAM olarak bir nebze dahi ilimize faydalı olabilmek ve farkındalık oluşturabilmek ümidiyle hazırladığımız Araştırma Raporlarımızın altıncısı, İlçe Gelecek Stratejileri Raporlarımızın ise dördüncüsüyle karşınızda olmaktan dolayı yaşadığımız sevinci dile getirmek isterim.

Bildiğiniz gibi BİLSAM; eğitim, araştırma ve yayıncılık başta olmak üzere birçok alanda faaliyet yürüten ve projeler gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur.

BİLSAM olarak daha önce de şehrimiz ve sorunlarıyla ilgili çok sayıda rapor çalışmaları, sempozyum, çalıştay, forum, konferans vb. çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi ise yeni bir çalışmayla karşınızdayız. 2011 yılında il için hazırladığımız “Malatya Vizyon 2023” raporumuzdan sonra gündeme aldığımız “İlçe Gelecek Stratejileri” raporlarımızın dördüncüsü olan “Darende Gelecek Stratejileri Raporu”nu bugün itibariyle sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu raporlarımızın da önceki rapor çalışmalarımız gibi kamuoyunda gerekli karşılığı bulacağına inanıyoruz.  

İlçe Gelecek Stratejileri Raporları 2011 yılında yayımlanan “Malatya Vizyon 2023” başlıklı çalışmamızın ilçe versiyonları olarak ortaya çıkmıştır. Bazı ilçelerimizin yerel yöneticilerinin ısrarlı talepleri bu çalışmaları gündeme almamıza vesile olmuştur.

Darende ile ilgili elinizdeki raporda eski ve köklü bir tarihe sahip Darende ilçesinin mevcut durumu ve potansiyeli değerlendirilmiş, ilçe vizyonu belirlenmiş, ilçenin sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri tartışılmış, belirlenen öncelik ve gelişim eksenlerine uyumlu olarak ilçe için stratejik amaçlar tespit edilmiş ve bu amaçların gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan kentsel gelişim yol haritası çıkarılmıştır.

Darende Belediye Başkanı İsa Özkan ise   bu programda emeği geçen BİLSAM ekibine teşekkür edip Darende ile ilgili sözlerine şunları ekledi:

“Son yıllarda daha farklı ve güzel şeyleri takip etmeye başlayarak Darende’yi daha güzel bir hale getirip Dünyaya dikkat çekmek istedik. Darende bir çok ilçede, ilde ve  ülke de olmayan tarihi eserlere sahip bizlerde belediye olarak üstümüze düşen görevleri canı gönülden yapmaya gayret göstereceğiz” dedi. Malatya’nın büyükşehir olması hasebiyle Darende Belediye’sinin de ciddi katkılar sağlayacağını söyleyen Özkan ,tüm katılımcı ve emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

Toplantıda konuşan Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, Darende Gelecek Stratejiler Raporunun hazırlamasına katkı sağlayan İbrahim Gezer’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Dünya gerçekten değişti. Kurumlar gelecek stratejileri oluştururken artık bilimsel hareket etmek zorunda. Bundan dolayı ezbere,günübirlik politikalar bitmiş durumda. Bundan dolayı bu çalışma kurumların işbirliği ve eşgüdümüne giderek ortak bir takım çalışmalar yapabilecek pozisyona geldiğini gösteriyor”.  Artık  bir takım şeylerin değiştiğini söyleyen Bünyamin Kuş, bu çalışmayı önemsediğini dile getirerek tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.