Atalet Kütleli Silkeleyici ile Kayısı Hasadı


Bu çalışma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümünden Prof. Dr. D. Erdoğan, Prof. Dr. M. Güner ve Prof. Dr. Ergin Dursun ile ortak yürütülmüştür. Yapılan denemeler Atalet Kütleli Silkeleyicinin kayısıda uygulanabilir olduğunu göstermektedir.

 

Bu çalışma da Türkiye’de yetiştirilen kayısı ağaçlarının özellikleri dikkate alınarak bir atalet kütleli silkeleyici imal edilmiş ve kayısının mekanik hasadında kullanım parametreleri belirlenmiştir. Bu çerçevede kayısı meyvelerinin hasat öncesi fiziksel özellikleri, atalet kütleli dal silkeleyiciyle kayısı hasadında en uygun titreşim süresi,  frekans ve genliğin hasat yüzdesi üzerine etkisi, dal konumu, dal uzunluğu ve ağaç hacminin hasat yüzdesi üzerine etkisi, mekanik hasatta tutma zemininin meyve zedelenmesi üzerine etkisi, atalet kütleli silkeleyici ile hasatta ağaç, dal ve kabuk zedelenmesi, farklı hasat yönteminin iş verimi üzerine etkileri belirlenmiştir.

Denemelerde 20, 30, 40, 50 ve 60 mm genlik ile 10, 15 ve 20 Hz frekans kullanılmıştır. Araştırma sonucunda en uygun silkeleme süresi 5 sn, en uygun genlik 40 mm, en uygun frekans 15 Hz olarak bulunmuştur. Dal uzunluğu, dal pozisyonu ve ağaç hacminin hasat oranı üzerine etkisi %5 seviyesinde anlamlı bulunmuştur. Ayrıca mekanik hasadın herhangi dal ve kabuk zedelenmesine yol açmadığı görülmüştür. Bu çalışma uluslararası "Biosystem Engineering, Vol. 85 (1), pp. 19-28" dergisinde yayımlanmış ve çok sayıda atıf almıştır.

 

 


Tüm Hakları Prof.Dr.İbrahim GEZER Kişisel WEB Sitesi sitesine aittir. Lütfen kaynak göstermeden kullanmayınız. Bu içerik 7.07.2003 00:00:00 tarihinden itibaren 2094 defa okunmuştur.

Diğer İçerikler


Toplam Ziyaretçi Sayısı:556947 Kişi - Şu An: 20 Kişi Online - Sitemizi Bugün: 240 Kişi - Dün : 225 Kişi - Son Bir Hafta : 1727 Kişi - Son Bir Ayda : 9001 Kişi Ziyaret Etmiştir.