Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu Açıklandı

İlçe raporlarının üçüncüsü olan “Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu” düzenlenen toplantıyla kamuoyuna açıklandı.

 

Arguvan`da gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını yapan BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer, İlçe  Gelecek Stratejileri Raporlarının üçüncüsü olan Arguvan Gelecek Stratejileri Raporunu kamuoyu ile paylaşmanın  mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

 

“BİLSAM; eğitim, araştırma ve yayıncılık başta olmak üzere birçok alanda faaliyet yürüten ve projeler gerçekleştiren bir sivil toplum kuruluşudur.

 

BİLSAM olarak daha önce de şehrimiz ve sorunlarıyla ilgili çok sayıda rapor çalışmaları, sempozyum, çalıştay, forum, konferans vb. çalışmalar gerçekleştirdik. Şimdi ise yeni bir çalışmayla karşınızdayız. 2011 yılında il için hazırladığımız “Malatya Vizyon 2023” raporumuzdan sonra gündeme aldığımız “İlçe Gelecek Stratejileri” raporlarımızın üçüncüsü olan “Arguvan Gelecek Stratejileri Raporu”nu bugün itibariyle sizlerle paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Bu raporlarımızın da önceki rapor çalışmalarımız gibi kamuoyunda gerekli karşılığı bulacağına inanıyoruz.

 

Merkez ve ilçelerimiz için ayrı ayrı olmak üzere toplam 12 adetlik bir paket halinde hazırlanan bu raporların temel amacı; il ve ilçelerimizin mevcut durumu ve potansiyellerini analiz etmek, kazanım ve sorunları ortaya koymak ve geleceğe yönelik stratejiler geliştirerek gelişim süreçlerine katkı sağlamaktır. İlçelerimizin çok sayıda sorunu olduğu ve bu sorunlarla biran önce ilgilenilmesi gereği raporların ortaya koyduğu ilk sonuçlardan biridir

Arguvan ile ilgili elinizdeki raporda Arguvan ilçesinin mevcut durumu ve potansiyeli değerlendirilmiş, ilçe vizyonu belirlenmiş, ilçenin sorunları ve bunlara yönelik çözüm önerileri tartışılmış, belirlenen öncelik ve gelişim eksenlerine uyumlu olarak ilçe için stratejik amaçlar tespit edilmiş ve bu amaçların gerçekleştirilmesi için ihtiyaç duyulan kentsel gelişim yol haritası çıkarılmıştır.

 

Bir sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanması ve merkez ile birlikte bütün ilçeleri ayrı ayrı ele alması yönüyle ülkemizde ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmanın başka bir özelliği de katılımcı bir yaklaşımla hazırlanmış olmasıdır. Bu raporların hazırlanmasına katkı sağlayan ilçemizin değerli yöneticilerine, diğer yetkililerine, özel sektör ve sivil toplum temsilcilerine ve raporun hazırlanmasına katkı veren herkese teşekkür ederim. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz

 

BİLİMSEL DÜZEYDE BİR RAPOR

Arguvan Kaymakamı Zafer Oktay yaptığı konuşmada, görüşlerinden ötürü katılımcılara ve BİLSAM yetkililerine teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bugün ciddi manada bilimsel düzeyde bir rapor ortaya çıktı. İlçenin mevcut durumunu görmek, potansiyellerini keşfetmek ve gelecekte nerde olduğumuzu görmek adına önemli bir çalışmaydı. Arguvan için bu kapsamda yapılan, değerli bir çalışma olmasıyla önemlidir. BİLSAM ile böyle bir çalışma yapmaktan, böyle bir çalışmanın içinde olmaktan çok mutluluk duyduk. Bizlere zaman ayırarak böyle bir rapor çalışması yaparak Arguvan’ı tanımak, her yönüyle bilgi sahibi olmak adına bilimsel bir düzeyde bir çalışma yaptıkları için teşekkür ederim”.