YA TAHAMMÜL YA SEFER - Ahmet KUTLU


 

YA TAHAMMÜL YA SEFER - Ahmet KUTLU

 

Hikâyede olaylar mekânlara göre farklı zamanlarda geçiyor. Böyle olmasına rağmen yazarımız bütünlüğü çok iyi sağlıyor. Ana bütünlük ve ritim sağlayan, birbirinin tersi iki hareketin çerçeve içine alınmasıdır. Hikâye medrese, kunduracı dükkânı ve matbaa da başlayıp yine aynı yerlerde bitiyor.

 

İlhan evdekilerle bir çatışma içinde kendi hayatını kurmaya çalışıyor. Çevresindeki yapmacık hayat ona ters geliyor. İlhan bunlardan iğrenip davasına devam ediyor.

 

Hikâyede çekicilik ve sürükleyiciliğin en önemli sebebi merak duygusunu uyandırması ve acaba daha sonra ne olacak, olaylar nasıl gelişecek? Sorusuna yanıt aramamızdır. İki karşıt olayın bir bütünlük içinde verilmesi de okuyucunu hikâyeden kopmamasını sağlıyor.

 

Diyebiliriz ki hikâye oldukça yalın bir dille anlatılmasına rağmen, olaylar arasındaki bütünlüğü kaçırmamak gerekiyor. Çünkü olaylar hep birbiriyle bağlantılı. Yazarın bu bütünlüğü bölümler halinde vermesi okuyucuya daha da çekici geliyor.


Tüm Hakları Prof.Dr.İbrahim GEZER Kişisel WEB Sitesi sitesine aittir. Lütfen kaynak göstermeden kullanmayınız. Bu içerik tarihinden itibaren defa okunmuştur.

Diğer İçerikler


Toplam Ziyaretçi Sayısı:495055 Kişi - Şu An: 9 Kişi Online - Sitemizi Bugün: 102 Kişi - Dün : 130 Kişi - Son Bir Hafta : 846 Kişi - Son Bir Ayda : 4572 Kişi Ziyaret Etmiştir.