BİLSAMdan Malatya PlatFormu Oluşturulması Teklifi


Malatya PlatFormu Teklif ve Tüzük Toplantısı; Yer: Malatya Ramada Plaza Altın Kayısı Otel; Tarih: 27.01.2013; Organizasyon: BİLSAM.

 

Malatya Valisi Vasip ŞAHİN`in başkanlığında, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından 100`ün üzerinde katılımla gerçekleştirilen toplantıda BİLSAM tarafından önerilen "Malatya Platformu" oluşturulması teklifi görüşüldü

BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim GEZER tarafından hazırlanan ve sunulan "Malatya Platformu" tüzük önerisi bazı değişiklik önerilerinden sonra katılımcılar tarafından oybirliğiyle kabul edildi.  Kabul edilen tüzük aşağıdaki maddelerden oluştu.

PlatFormun Organizasyon Yapısı ve Çalışma Usulü

 

 1. Platform; şehre hizmet veren sivil toplum, özel sektör ve kamu kurumları arasından temsil gücü, yeterliği, hazırlığı, kamuoyu oluşturma gücü, proje ve faaliyetleri ile öne çıkan kurumların temsilcilerinden oluşur.  
 2.  
 3. Katılımcılar ilimizin sosyal dokusunu ve beklentilerini bütün boyutlarıyla temsil edecek şekilde ve ağırlıklı olarak sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşur.
 4.  
 5. Katılımcı sayısı konuşulacak konu ve toplantı mekânı imkânları dikkate alınarak belirlenir. Üst üste 3 toplantıya katılmayan katılımcıların üyeliği düşürülür.
 6.  
 7. Platformun “Onursal Başkanı” Malatya Valisidir. Davetler, onursal başkan adına yapılır. Her toplantıya farklı bir kuruluş ev sahipliği yapar.    
 8.  
 9. Platformun genel koordinasyonundan sorumlu olmak üzere bir kuruluş, “Platform Yürütücü Kuruluşu"olarak belirlenir. “Yürütücü Kuruluş” seçimle belirlenir ve bir yıl süreyle görev yapar.
 10.  
 11. Yürütücü kuruluş kendisinin belirleyeceği bir “Platform Yürütme Kurulu” oluşturur. Yürütme kurulu başkanlığını, organizatör kuruluş temsilcisi üstlenir. Kurul içinden ayrıca genel sekreterlik vb. görevler de ihdas edilebilir.
 12.  
 13. Her toplantının başında bir “Toplantı Divanı” teşkil edilir. Toplantı divanı bir moderatör ve üç kâtip üyeden oluşur. Moderatör, toplantıdan toplantıya değişebilir fakat raportörler bir yıllık süreyle görev yaparlar.
 14.  
 15. Platform olağan olarak iki aylık periyotlarla toplanır. Onursal başkan ve yürütme kurulu başkanının ortak önerisiyle olağandışı toplantılar da gerçekleştirilebilir. Olağandışı toplantıların yeri, ev sahibi ve moderatörü yürütme kurulu tarafından belirlenir. Yılda biri geçmemek üzere bazı toplantılar şehir dışında yapılabilir.
 16.  
 17. Toplantılar önceden belirlenecek bir gündemle gerçekleştirilir, gündem önceden katılımcılara ulaştırılır. Toplantı sunum, müzakere, tanıtım, grup çalışmaları vb bölümler içerebilir. Ek gündem önerileri oylama şartıyla kabul edilir. Bir sonraki toplantının gündem ve mekânı bir önceki toplantıda belirlenir.
 18.  
 19. Platform toplantılarının açılışı onursal başkan tarafından yapılır. Onursal başkanın katılmadığı toplantılar yürütme kurulu başkanı tarafından açılır. Açılıştan sonra divan oluşturulur ve toplantının yönetimi divana bırakılır. 
 20.     
 21. Toplantı basına kapalı olarak yapılır ve her toplantı sonrasında bir sonuç bildirisi hazırlanır ve açıklanır. Sonuç bildirisinin hazırlanmasında ve açıklanmasında “Yürütme Kurulu” sorumludur.  
 22.  
 23. Katılımcılar arasında etkin bir iletişim ağı oluşturmak amacıyla bir mail grubu ve sms paketi oluşturulur, ihtiyaç duyulması halinde platForm adına sosyal paylaşım sitelerinde hesaplar açılabilir.
 24.  
 25. Platformun bütün toplantıları ilimizin vali, milletvekilleri, belediye başkanı, başsavcı, rektör, emniyet müdürü gibi üst düzey yönetici ve yetkililerine açıktır. İlimizdeki bütün kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri taleplerini gündeme getirmek, bir konuda bilgilendirme yapmak vb sebeplerle konu ve içerik hakkında önceden bilgi vermek şartıyla platForma davet edilebilirler.

          

 


Tüm Hakları Prof.Dr.İbrahim GEZER Kişisel WEB Sitesi sitesine aittir. Lütfen kaynak göstermeden kullanmayınız. Bu içerik 27.01.2013 00:00:00 tarihinden itibaren 1891 defa okunmuştur.

Diğer İçerikler


Toplam Ziyaretçi Sayısı:567649 Kişi - Şu An: 20 Kişi Online - Sitemizi Bugün: 81 Kişi - Dün : 253 Kişi - Son Bir Hafta : 1978 Kişi - Son Bir Ayda : 8863 Kişi Ziyaret Etmiştir.