DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschEitimde Model Araylar altay, Malatya, 2012 DeutschKurtuba Akademi renci Topluluu Deutschocuklarla Babaa, Tatepe, Malatya DeutschMalatyann Ressamlar Resim Sergisi, BLSAM DeutschKzm, Olum ve Ben, Malatya, 2001 DeutschDeien Dnyada Aile Sempozyumu, Malatya, 2013 DeutschFKA Kalknma Kurulu Genel Kurul Al DeutschTurizm altay, Tunceli DeutschNotre Dame Katedrali, Paris, Fransa DeutschMalatya, 2010 Deutschocuklarla Babaa, Doanehir, Malatya DeutschHer yer Kerbela, Her gn Aura, Arapkir, Malatya Deutsch150 STK ile zm Srecine Destek Aklamas, Malatya, 2014 Deutsch DeutschDeien Dnyada Aile Sempozyumu, 2013 DeutschArapgir Gelecek Stratejileri altay, 2013 DeutschLondon Bridge, Londra, ngiltere
Kitap Fuar-01 Kitap Fuar-02 Kitap Fuar-03 Kitap Fuar-04 14 14 14 14 11 13 14 14 14 7 8 9 10 11 12 11 14
13.3.2017 tarihinde yklendi.
Bir dealizm Sembol Olarak Akif

 

Korkma!

 

 

 

 

           O, bir milletin varlk yokluk mücadelesi verdii bir dönemde ortaya çkm ve “Korkma!” diye haykrmt.  Bir çalayan gibi devam eden sözcük, msra, beyit ve dörtlükler bu milletin bamszlk bildirgesi, özgürlük manifestosu ve milli mutabakat metni olan stiklal Marn ortaya çkarmt.

M. Akif Ersoy, samimiyeti, içtenlii, tevazuu, takvas, ilmi ve sanatç kiiliiyle, ksacas her yönüyle bu topraklarda her zaman gençlerimize model olarak gösterebileceimiz isimlerin banda geldi. Bu konum, o kadar hak edilmi bir konumdur ki, eer bu corafyada, bir olgu olarak idealizm ve dava adaml bir insanla sembolize edilecek olsayd, bu kii hiç tereddütsüz M. Akif Ersoy olurdu.   

Akif, çok yönlü ve çok boyutlu bir insand. Büyük bir air, mütefekkir, mücadele ve gönül insan olmann yan sra, baka birçok meziyete sahipti. Halkal Ziraat Mektebini birincilikle bitirmiti. Gürete okul, gülle atmada ise stanbul birincisiydi. Kyc Osman Pehlivan`dan güre dersleri almt. At binmede hünere sahipti. stanbul boazn yüzerek karya geçecek kadar yüzme sporuna ainayd. yi düzeyde Arapça, Farsça ve Franszca biliyordu. Camilerde vaaz edecek, hatta meal ve tefsir yazacak kadar slami ilimlere hâkimdi.

Akif, öyle bir airdir ki, konular, kavramlar, olgular, eyalar, insanlar… kim ya da ne olursa olsun onun iirine konu olmak, bir isyana, bir çla, bir abideye dönüerek tarih sahnesine çkmaktr. erif Hüseyin`in entrikalarna kar mücadele etmek için bulunduu Hicaz`da Çanakkale zaferinin haberini alnca, büyük bir heyecana kaplan Akif, kzgn kumlar üzerinde saatler süren ükür secdesine kapanr, dua eder, gözya döker, kalktktan sonra da eline ald kalem ve katla, içinde bulunmad, hatta hiç görmedii bir mücadeleyi binlerce kilometre uzaktan anlatt Çanakkale Destan`n yazar.

Çanakkale`de savaan Mehmetçik’in anlatld bu iiri okuyanlarn, ortaya konulan muhteem hayal gücü karsnda hayrete dümemesi mümkün deildir. Zira bir mücadele, ancak bu kadar canl, çarpc ve etkileyici bir ekilde anlatlabilir; ehit ve ahadet olgular ancak bu kadar derinlikli ve anlaml bir ekilde resmedilebilir. Bu yüzden olsa gerek, air Süleyman Nazif, Akif’in `Çanakkale ehitlerine` adl iirini okuyunca, `Allah`n ehitleri olduu gibi, airleri de vardr." demekten kendini alamamtr.   

Bu topraklarda iir ve edebiyat Akif`e çok ey borçludur, zira iir, en yüksek ve en anlaml ifadesini O`nun elinde bulmutur. Taceddin Dergâhnda yazd ve stiklal Mar olarak kabul edilen iiriyle, edebiyat tarihimize adeta eriilmez bir ant dikmitir. Taceddin dergahnn duvarlarnn dili olsa da konusalar! stiklal Mar`nn yazlmas sürecinde neler yaand acaba? Akif ne kadar gözya döktü, kaç sefer ban duvarlara vurdu, kaç gece uykusuz kald? Bunlar bilmiyoruz. Ama bildiimiz bir ey var ki; eer, milli mücadelenin cokusu, Taceddin Dergah`nn o manevi havas ve Akif üçlüsü bir araya gelmeselerdi, bir ekilde bulumasalard, stiklal Mar gibi bir aheser ortaya çkmayacakt. Bunlarn herhangi birinin eksiklii durumunda ortaya çkacak eser, kesinlikle ayn eser olmayacakt.

Zira “stiklal Mar” ve “Çanakkale ehitleri” adl eserlerin her biri bir destandr. Destan yazmak, kolay deildir. Destan yazabilmek ancak, destans bir hayat yaamakla mümkündür.

Akif, “bir milletin milli mar ödül karl yazlmamal” diye düündüü için milli mar için açlan yarmaya katlmamt. Fakat yarmaya gönderilen yüzlerce eser arasndan uygun biri bulunamaynca Akif’e bavurulmutu. Zira Mehmet Akif, bugün olduu gibi o gün de, bu ülkenin stiklal Mar yazabilecek tek airi deilse bile tek ruhuydu. Nitekim yazd iir TBMM tarafndan dört kez ayakta alklanarak kabul edildikten sonra Akif, “O artk benim deil, milletimin mardr, o, benim millete sunduum en kymetli hediyemdir” diyerek stiklal Marn en önemli eseri olan Safahat’a dahi koymam, onun için konulan para ödülünü ise hayr kurumlarna balamtr.

Akif’in birçok özelliinden bahsedilebilir, ancak onun en büyük meziyeti hiç üphesiz ki davasna ball ve samimiyetidir. Onun davas; erdemli bir toplum, özgür bir ülke ve anlaml bir dünya davasdr. O`nun bir fotorafna bakmak, samimiyetini anlamak için yeterlidir. Akif, sadece bir teori insan deildir, tam aksine, o söylediklerini yaayan, iliklerine kadar hisseden ve samimiyetle bunlar dile getiren bir ideal insandr. Ülkenin ve ümmetin yaadklar karsnda duyduu ac ve zdrab;

“Alarm, alatamam, hissederim söyleyemem…

 Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bizarm.”

“Gitme ey yolcu, beraber oturup alaalm:

  Elemim bir yürein kâr deil paylaalm”

dizeleriyle dile getiren Akif, bu yönüyle, Mevlana, Yunus Emre ve H. Bekta- Veli gibi gönül insanlarmzn bu yüzylda atan kalbidir.

O, yaadklar ve yazdklaryla hala milletimize hizmet etmeye devam etmektedir. Bu topraklarda istiklal, hürriyet, bamszlk, onur, erdem, tevazu ve mücadele var oldukça Akif de var olacak; Akif var oldukça da bu olgular yaamaya devam edecektir. O`nun ac ve zdrap dolu ama bir o kadar da onurlu yaam, bu ülkenin gençlerinin ve erdemli insanlarnn rehberi olacaktr.

Bu ülkede, bir dava sahibi olmak, vatansever olmak, kalemini satmamak, onurunu açla tercih etmek, özü sözü bir olmak, inançlarndan ve deerlerinden taviz vermemek nasl olur denildiinde hep onu hatrlayacaz. Samimiyet nedir, adanmlk nedir, inançlarna ve deerlerine ballk nasl olur diye soranlara hep onu göstereceiz. Onurlu, erdemli ve anlaml bir yaam nasl olur? diye sorulduunda hep onu iaret edeceiz. Ve onu hep sevecek, çocuklarmza öretecek ve onu asla unutmayacaz.

Ruhun ad olsun ey koca air!

*Ltfen kaynak gstermeden kullanmaynz. | Bu ierik 3367 defa okunmutur.

Dier erikler

Ziyareti Bilgileri Toplam Ziyareti :378803 Kii - u An :5 Kii Online - Sitemizi Bugn :101 Kii - Dn :279 Kii - Son Bir Hafta :1753 Kii - Son Bir Ay :9254 Kii Ziyaret Etmitir.
2016 Prof.Dr.brahim GEZER. Her Hakk Sakldr. Sitede kullanlan Grsel ve Yazlar Kaynak Gsterilmeden kullanlamaz.