DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschKitap Fuar ve mza Gn DeutschEitimde Model Araylar altay, Malatya, 2012 DeutschKurtuba Akademi renci Topluluu Deutschocuklarla Babaa, Tatepe, Malatya DeutschMalatyann Ressamlar Resim Sergisi, BLSAM DeutschKzm, Olum ve Ben, Malatya, 2001 DeutschDeien Dnyada Aile Sempozyumu, Malatya, 2013 DeutschFKA Kalknma Kurulu Genel Kurul Al DeutschTurizm altay, Tunceli DeutschNotre Dame Katedrali, Paris, Fransa DeutschMalatya, 2010 Deutschocuklarla Babaa, Doanehir, Malatya DeutschHer yer Kerbela, Her gn Aura, Arapkir, Malatya Deutsch150 STK ile zm Srecine Destek Aklamas, Malatya, 2014 Deutsch DeutschDeien Dnyada Aile Sempozyumu, 2013 DeutschArapgir Gelecek Stratejileri altay, 2013 DeutschLondon Bridge, Londra, ngiltere
Kitap Fuar-01 Kitap Fuar-02 Kitap Fuar-03 Kitap Fuar-04 14 14 14 14 11 13 14 14 14 7 8 9 10 11 12 11 14
19.10.2016 tarihinde yklendi.
O, lkeli Mcadelenin Sembolyd...

 

...ve her ey bittiinde,

hatrlayacamz ey;

dümanlarmzn sözleri deil,

dostlarmzn sessizlii olacaktr.

(Aliya)

 

Muhammed kbal bu yüzyln balarnda Dou slam’nn soluu olmutu. Aliya’da ayn yüzyln sonunda Bat slam’nn sesi ve soluu oldu. Hukuk ve devamnda Ziraat Fakültelerini bitiren, 9 yln hapislerde geçiren Aliya, daha lise çalarnda (16 yanda) Müslüman Gençler Kulübünü kurarak düünce ve aksiyon hayatna atlmt.

Aliya`nn günümüz insanna k tutan en önemli örneklii bizlere ilke, ideal ve dorularna bal kalarak da zalimlere, müstekbirlere, tautlara ve putlara kar çklabileceini; ahlak önemseyerek de isyan edilebileceini; ark kurnazlna tevessül etmeden de siyaset yaplabileceini; halkn içinde durarak ve kendini insanyla eit görerek de devlet bakan olunabileceini göstermi olmasdr. Ksacas savan da, isyann da, siyasetin de, bilge ve entelektüel olmann da bir ahlak vard ve ahlak temelde ideallerine bal kalmak demekti. 

Dini istismardan korkan ve cami avlularndaki ilgiden son derece rahatsz olan Aliya, gidecei camiyi önceden kimseye söylemez, korumalar bile yola çktktan sonra örenirlerdi. Bosna savann en iddetli olduu bir dönemde, Cuma namazn klmak üzere olu ve korumalaryla birlikte, savaa ramen tka basa dolu olan Hüsrev Camiine gider, geç kalmtr ve o srada hutbe okunmaktadr. O’nun geldiini gören hoca yerlemesi için hutbeyi keser, insanlar da kalkarak ön sralarda yer açmak isterler, bunun üzerine Aliya; "Buras Allah`n evidir, burada farkllk ya da hiyerari olmaz, herkes bulduu yere oturur, ben buray buldum burada oturacam. Allah katnda en üstün olan, takva sahibi olandr. Savatayz, belki hepimiz öleceiz; fakat inallah slam’ ve onun üstün ilkelerini çinetmeyeceiz. Hocam lütfen hutbeyi tamamlayn” eklinde ksa bir konuma yaparak bulunduu yere oturur.

Geçmi dönemde Irak’ta bulunmu bir arkadam, her tarafta Saddam’n posterlerinin asl olduunu anlatmt. Saddam ata binerken, namaz klarken, hacca giderken, yolda yürürken vs… Ayn manzaray Ortadou bata olmak üzere dou toplumlarnn hemen hepsinde görmek mümkündür. Oysa Aliya farkldr. 1994’de Bosna da Demokratik Eylem Partisinin kongresi vardr ve Aliya bir konuma yapacaktr. Salona girdiinde salonun baz yerlerinde kendi posterlerinin asl olduunu görünce konumasna öyle balar: “Deerli konuklar! Bir eyler söylemeden önce salonda asl olan bana ait posterlerin benim iznim olmakszn asldn belirtmek istiyorum ve verilecek ilk arada da kaldrlmasn rica ediyorum. Lütfen! Bunu kuru bir tevazu gösterisi olarak görmeyin. Böyle bir adet bizim adedimiz olamaz, bu olsa olsa bakalarnn adedi olabilir. Umarm benimle ayn fikirdesinizdir.”

Aliya, Allah’n insanlar eit, özgür ve birbirlerinin egemeni deil kardei olarak yarattn en iyi anlayan liderlerden biriydi. Aliya bu tavryla, ömür boyu çamur ve hurma yapraklarndan yaplm bir evde hasr üzerinde oturan, kurduu devletin snrlarnn Arabistan yarmadasn at bir dönemde Hz. Ömer’in “Ey Allah’n Resulü bir ömür hasr üzerinde oturdunuz, istemez misin size de dier ülke yöneticileri gibi bir saray, bir kök ya da güzel bir ev yapalm” önerisine “Ey Ömer! Sen istemez misin, dünya onlarn ahret bizim olsun” eklinde cevap veren bir peygamberin takipçisi olduunu göstermiti.

O peygamber ki, kendini her artta sahabesiyle eit görür, sahabesine su datr, içeri girdiinde ayaa kalklmasna müsaade etmez, bulduu yere oturur, onlar aç kalrsa o da aç kalr, onlar doyarsa o da doyar, kendisini farkl klacak bir kyafet giymez, sahabesinden yüksee oturmaz, dardan gelen bir yabanc onu tanyabilmek için “Hanginiz Muhammed” diye sormak zorunda kalrd. 

Aliya’ya göre “Hayat, inanan ve salih amel ileyenler dnda, hiç kimsenin kazanamayaca bir oyundan ibaretti.” Bosna Savann en youn yaand, sava hukukunun ayaklar altna alnd, toplama kamplarnda savaa katlmayan çocuk, kadn ve yallarn katledildii, kadnlara tecavüz edildii bir dönemde; bu yaplanlara isyan edip, çaresizlik içinde kendisine gelerek “müsaade edin, biz de onlarn çocuklarn ve kadnlarn öldürelim” diye izin isteyen asker ve komutanlarna “Onlar bizim öretmenimiz deil! Unutmayn ki bir sava ölünce deil, asl, dümana benzeyince kaybedilir. Eer, katil olmakla kurban olmak arasnda seçim yapmak zorunda kalrsak biz kurban olmay seçeceiz” diyen de Aliya’dr.

 

Ayn Aliya, sava bittikten sonra müzakereler için Avrupa’ya giderken öyle diyecektir. "Ben Avrupa’ya giderken bam dik gidiyorum. Çünkü çocuk, kadn ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsal yere saldrmadk. Oysa onlar bunlarn hepsini yaptlar. Hem de Bat’nn gözü önünde; Bat medeniyeti adna..." 

slam Deklarasyonu, Dou ile Bat Arasnda slam, Tarihe Tanklm, Özgürlüe Kaçm ve daha niceleri… Hepsi “insani derinlik, düünsel yetkinlik ve mücadeleci kiilik” vizyonunun bir yansmas… Hepsi bilge bir düünce insan, bilge bir devlet adam, bilge bir ordu komutan ve belki de en önemlisi bilge bir insan olarak Aliya’nn yaadklar, düündükleri ve yazdklarndan oluan bir hikmet çalayan…

Aliya, 2003 ylnda bu dünyadaki hayatn tamamladnda Dino Merlin, ona ithafen "Te Nije Aliya
" (Aliya sen olmasaydn!) isimli bir at yazm ve yazd bu at tanmlarken "Bu ark, ülkesini, ilkelerini ve haysiyetini savunmak niyetinde olan herkesin arksdr" demiti. Biz de aramzdan ayrlnn seneyi devriyesinde onun bilgelii, mücadelesi ve duruunun ayn idealleri savunan hepimiz için örneklik tekil etmesini diliyorum.

Sayg, minnet ve rahmetle…

*Ltfen kaynak gstermeden kullanmaynz. | Bu ierik 3398 defa okunmutur.

Dier erikler

Ziyareti Bilgileri Toplam Ziyareti :378774 Kii - u An :25 Kii Online - Sitemizi Bugn :72 Kii - Dn :279 Kii - Son Bir Hafta :1724 Kii - Son Bir Ay :9225 Kii Ziyaret Etmitir.
2016 Prof.Dr.brahim GEZER. Her Hakk Sakldr. Sitede kullanlan Grsel ve Yazlar Kaynak Gsterilmeden kullanlamaz.